EFTA Maden

EFTA Maden, Kırıkkale/Delice-Tatlıcak Mevki’ndeki yer altı tuz ocaklarında insan ve çevre sağlığına uygun kaya tuzu çıkarmaktadır. Maden işletme ruhsatı EFTA Grup ait olan yer altı kaya tuzu maden sahasında milyarlarca tonluk rezerv bulunmaktadır. Zengin maden yataklarına sahip bölgede açılan maden sahası bölge için önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Maden sahasında farklı sektörlerde kullanılan kaya tuzu ve kil (bentonit) de doğal olarak elde edilmektedir.

EFTA Maden, yasal yükümlülüklerini yerine getirerek patlatma usulü çıkardığı kaya tuzu bloklarını, aynı çalışma alanında kırmakta, elemekte, optik okuyucu ile seçmekte ve çeşitli boyutlara ayırmaktadır. Karla mücadele yol tuzu, yem tuzu-yalama tuzu, sofrada öğütme tuzu, likit tuz, arıtma ve kazan tuzu üretimi faaliyetlerinde kullanılmak üzere hazırlanmaktadır.

Madenden çıkan iri kaya parçaları hayvancılık sektöründe kullanılan yem tuzu ve yalama tuzu olarak ayrılmaktadır.

Kaya tuzunun bir küçük boyutta elde edilen hali karla mücadele yol tuzu olarak kullanılmaktadır.

Boyama sanayide kullanılmak üzere eritilecek olan kaya tuzu ise küçük parçacıklar halinde Çorlu EFTA Tuz tesislerine sıvı tuz üretme bölümüne gönderilmektedir.

Gıda sanayinde kullanılacak kırılmış optik okuyucu ile seçilmiş hali
Çorlu EFTA Tuz tesisleri gıda tuzu üretme bölümüne kalite kurallarına ve gerekliliklerine uygun olarak gönderilmektedir.

EFTA Maden yıllık 300 bin ton üretim kapasitesi ile Türkiye’de bu alanda kaya tuzu çıkarılan madenler arasında ilk sırada yer almaktadır.